اصلاح طلبان مجلس تشکیل نشده یازدهم را پوپولیست و علیل نامیدند!

اصلاح طلبان در حالی که با سکوت تمام از کنار عملکرد ضعیف فراکسیون امید در مجلس دهم می گذشتند حالا پروپاگاندای شدیدی را علیه مجلسی که هنوز روی کار نیامده است، به راه انداخته اند.

حمله به مجلسی که هنوز افتتاح نشده است به شدت در دستور کار اصلاح طلبان قرار گرفته است. جالب است که رویه اصلاح طلبان درباره فراکسیون امید و مجلس دهم که در آن نیروهای این جناح سیاسی لااقل در پایتخت 30 نماینده داشتند با سکوت و بی اعتنایی همراه بود اما حالا که قرار است جریان سیاسی رقیب مجلس را در دست بگیرد حملات پروپاگانداگونه اصلاحات علیه مجلس آتی شروع شده است.

القا تصویری از مجلس متشتت و ناتوان!
بر همین اساس روزنامه اصلاح طلب ابتکار که به مدیر مسئولی «محمد علی وکیلی» نماینده اصلاح طلب مجلس دهم اداره می شود در مطلبی با عنوان «از جنگ سرد ریاست تا مسئولیت گریزی» نوشت: «اخبار درباره مجلس یازدهم در یک ماه گذشته، به جز معدود گفت‌وگوهای منتخبان مجلس یازدهم، تنها به نامه به رهبر انقلاب اسلامی درباره تحقق شعار سال (جهش تولید)، هشدار برخی از منتخبان به رئیس‌جمهوری درباره لزوم ارائه گزارش هزینه‌کرد مبلغ یک میلیارد دلار دریافتی از صندوق توسعه ملی برای مقابله با کرونا، تلاش برای طراحی بسته ضد رکود پساکرونا توسط جمعی دیگر از منتخبان، تمجید جمعی از آنان از اقدامات صداوسیما در مقابله با کرونا و درنهایت برگزاری اولین نشست جوانان منتخب مجلس یازدهم محدود می‌شود. درمورد این جلسه اخیر، هرچند به گفته سید احسان خاندوزی، از منتخبان مجلس یازدهم، خط قرمز جلسه صحبت از ریاست مجلس آینده بوده است، با این حال گفته‌های آن‌ها نشان می‌دهد که نقطه نظرات مشخصی درباره لیدرهای مجلس آینده در سر دارند.»

این روزنامه اصلاح طلب ادامه داد: «برخی معتقدند که سکوت نسبی منتخبان مجلس یازدهم، بی ارتباط با شرایط خاصی که با آن مواجه خواهند بود نیست. در حالی که این جمع از منتقدان دولت دوازدهم و مجلس دهم، از انتظارهای بالا درباره کارکرد این دو حوزه کلان سیاستگذاری، در شرایط تحریم سخن می‌گفتند، حالا شاید در دوران کرونا و احتمال شرایط اقتصادی و اجتماعی بغرنج پس از آن، کار خود را سخت‌تر از آن چه فکر می‌کردند و البته نسخه‌اش را برای دولت و مجلس می‌پیچیدند، می‌بینند و احساس می‌کنند هر گفته و حرکت بدون سنجش صحیحی، می‌تواند مسئولیت آن‌ها را بیشتر و سنگین‌تر هم بکند.»

چندی پیش نیز «عباس عبدی» تئوریسین جریان اصلاحات مجلس یازدهم را مجلسی علیل نامید و بیان کرد: «فکر نمی‌کنم طیف‌بندی‌ها یا فراکسیون‌های جناح اصولگرا در شرایط کنونی اهمیت زیادی داشته باشد، چراکه این مجلس با این رای اندک و فضای محدود امیدی که به آن وجود دارد از ابتدا ناتوان و ناکارآمد و تا حدی علیل به دنیا آمده است، لذا اینکه مجلس به خودی خود بتواند کاری صورت دهد یا بخواهیم خیلی به جزئیات آن فکر کنیم تاثیر چندانی در وقایع ندارد.»

برچسب پوپولیسم برمجلسی که هنوز نیامده!

در حالی که تا آغاز به کار رسمی مجلس یازدهم حدود ۴۰ روز باقی مانده است، تصویر مجلسی متشتت از این مجلس در دستورکار رسانه‌ها و فعالان سیاسی اصلاح‌طلب قرار گرفته است.

در جدیدترین مورد، آذر منصوری از فعالان فتنه ۸۸ و کاندیدای ردصلاحیت شده مجلس یازدهم در مصاحبه با روزنامه آرمان، مجلس یازدهم را محصول پوپولیسم توصیف کرده و در پاسخ به این سؤال که «برخی مطرح می‌کنند چینش امروز مجلس بازگشت پوپولیسم محسوب می‌شود؛ آیا این خطر برای انتخابات ۱۴۰۰ و در مجموع روند اداره مجلس وجود دارد؟» گفته است: «شاید بتوان گفت با توجه به رویکردی که در خلال انتخابات اخیر و بحران‌های گذشته دیده شده و نیز فروکاستن جامعه از طبقه متوسط به کم برخوردار نشان می‌دهد در شرایط امروز بازهم پوپولیسم نقش پررنگی پیدا کرده است. فارغ از اینکه چه کسانی این رویکرد را نمایندگی می‌کنند شرایط امروز کشور و روند اداره آن به سمتی است که اولویت اصلی مردم و نیاز امروز جامعه به نان و امنیت خلاصه می‌شود، در این موقعیت هم قطعاً رویکرد‌های پوپولیستی از جنسی که در دوران احمدی‌نژاد تجربه شد، شانس بیشتری برای پیروزی دارند. البته که این موضوع فقط به ایران منتهی نمی‌شود و در جهان با این رویکرد روبه‌رو شده‌ایم، به شکلی که امروز دیگر دموکراسی اولویت ندارد و مردم درگیر نان هستند».

او در این اظهارنظر تلویحاً اعتراف کرده است که نان و امنیت هیچ‌گاه اولویت اصلاح‌طلبان نبوده و نیست. مراجعه به رویکرد‌های انتخاباتی آن‌ها در ادوار گذشته هم مؤید این واقعیت است که آنچه برای اصلاح‌طلبان اولویت دارد، در سبد مردم گرفتار نان و امنیت و معیشت نمی‌گنجد. این جریان و رسانه‌های وابسته به ان‌ها سال ۹۶ و در دوره رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری با تیتر‌هایی همچون «بحران وعده‌های پوپولیستی»، «بلای وعده‌های نجومی»، «وعده‌های توخالی»، «سنکوپ سیاسی ناشی از اور وعده‌ها»، «دلربایی انتخاباتی با سراب‌های اقتصادی»، «ظهور دوباره پوپولیسم» کوشیدند اینگونه القا کنند که رقبای نامزد مورد حمایت آن‌ها پوپولیست هستند و در صورت پیروزی این افراد، وضعیت کشور بحرانی خواهد شد.

اکنون و در شرایطی که بخش قابل توجهی از مجلس یازدهم را جوانان مؤمن، متخصص و انقلابی تشکیل داده اند، طیف اصلاح‌طلب مدعی شده است که پوپولیست‌ها آمده‌اند.

تگ ها

درباره: علیرضااحسانی نیا

اخبار و تحلیل های داغ را از این سایت بخوانید...

متاسفیم ، نظرات بسته شده اند .

نمایش اسلاید آخرین خبرها

سیاست

ویدئو ماه

تصویر روز

Tehran

Fair
رطوبت 27
باد : 8.05 ک /ساعت
16 F
12 19
24 Mar 2016
14 22
25 Mar 2016